Ako si vybrať 360-stupňovú kameru

Čo treba vedieť pred kúpou 360-stupňovej kamery

Využitie

Je dôležité vedieť, či plánujete s kamerou fotiť len zo zábavy a pre pekné fotografie na Instagram alebo budete robiť virtuálne prehliadky. Ak sa teda chcete pustiť do virtuálnych prehliadok, je dôležité zvoliť kvalitnú kameru, ktorá zaznamená každý detail a pri každej svetelnosti. Zatiaľ čo pri niektorých 360 kamerách oceníte viac prepracovanú aplikáciu, s ktorou budete môcť ľahšie pridávať obsah na sociálne siete.

Vodeodolnosť

S 360-stupňovou kamerou podobne ako s akčnou kamerou viete skočiť do bazénu, na tobogány a s niektorými aj do mora a do hĺbky do 30m. Treba preto vedieť či plánujete využiť kameru aj na vodné aktivity. Niektoré kamery sú vodeodolné, iné zase viete spraviť vodeodolnými s použitím príslušenstva.

Využitie na šport

Pokiaľ ste športovcom určite bude lepšie ísť do športovej kamery, ktorá dokáže vďaka lepšej stabilizácií zakryť to, že ste práve skočili na bicykli, či skočili z lietadla a natriasa s vami.

Otázky, nad ktorými by ste sa mali zamyslieť pred kúpou 360 kamery

  • Ako často budete používať kameru ?
  • Aké funkcie potrebujte?
  • Ako často budete natáčať aj videá ?
  • Priplatíte si za kvalitu?

Náš tip: Našli sme pre vás 5 skvelých 360 kamier v rôznych cenových hladinách

1. Insta360 One X

Táto kamera je prvá najmä kvôli pomeru cena/kvalita. Insta360 natáča naozaj výborné videá v 5,7K. Videá je možné jednoduchým spôsobom upravovať pomocou jednoduchej aplikácie pre smartfóny. Nechýba ani komplexnejší program pre Windows. Dôvodom prečo je táto kamera jedna z najlepších je množstvo doplnkov, ktoré nijaká iná sférická kamera neponúka.

Na výber máte rôzne príchytky na hlavu, prichytenie na chrbát až po vodotesné obaly, určené na potápanie do 30m. Či sa už chystáte lyžovať, skateboardovať, ponárať, skákať z lietadla alebo hrať futbal. Insta360 One X je takou strednou triedou pre každého, kto chce začať s fotením 360-stupňových záberov alebo už má skúsenosti.

Insta360 One X
Insta360 One X

✔️ Veľa funkcií
✔️ Slušné ovládacie prvky pre úpravu videa/foto
✔️ Dobrá kvalita obrazu
✔️ Režimy HDR

➖ Nie celkom ideálny dizajn na použitie pre akčné zábery

2. GoPro Max

GoPro Max je odolná 360° kamera, ideálna pre športové zábery. Kamera ponúka ostré detaily, presné farby a veľký dynamický rozsah. Je malá a má veľkú kompatibilitu s držiakmi. Poskytuje dotykové rozhranie, automatické spájanie 360-videa, vstavanú stabilizáciu.

S výkonnou aplikáciou GoPro môžete jednoduchou cestou upraviť zábery. Veľkým plusom je, že je odolná voči vode, čo ponúka naozaj veľké množstvo využitia. Kamera vyšla len prednedávnom, je ideálnym kandidátom v TOP 360 kamery 2020.

✔️ Vodotesnosť
✔️ Dynamický rozsah
✔️ Kompatibilita s držiakmi
✔️ Stabilizácia

➖ Nízka kvalita pri slabom svetle
➖ 360 video nemá režim spomalenia

3. Ricoh Theta Z1

Profesionálnejšia kamera ponúka veľmi dobré osvetlenie aj pri slabom svetle, čo je ideálne pre niektoré neosvetlené priestory. Najmä teda pre vnútorné fotenie akými sú virtuálne prehliadky.

360 stupňové statické zábery sú vo vyššom rozlíšení. S mobilnou aplikáciou THETA+ viete všetky fotografie a videá ľahko orezať, pridať rôzne efekty, či hudobný podklad. Snímky taktiež môžete zdieľať na oficiálnom webe a okamžite zdieľať.

✔️ Dobrý obraz pri slabom osvetlení
✔️ Robustný, ľahko použiteľný dizajn
✔️Kvalitné videá

➖ Drahšia
➖ Bez možnosti microSD
➖ Potrebuje dve aplikácie na strih

4. Insta360 One R

Insta360 One R je unikátna 360-stupňová akčná kamera, ktorá ponúka porovnateľne dobrú hodnotu. Táto vodotesná kamera ponúka výber z 3 kamier, ktoré sa navzájom dajú vymieňať. Záleží od toho, aký balík si zakúpite.

Okrem použitia na 360° zábery totiž viete vymeniť za klasickú akčnú kameru akou je GoPro. A taktiež máte možnosť vymeniť 1 kameru s veľkým 1″ senzorom. Insta360 ONE R je s certifikáciou IPX8 vodotesná do 5 metrov, obsahuje GPS, bezdrôtovo k nej viete pripojiť mikrofón či slúchadlá a s príslušenstvom ju viete pripevniť na každý dron.

✔️ Solídna kvalita 4K a 360°obrazu
✔️ Modulárny dizajn (3 kamery v jednej)
✔️ Široké množstvo príslušenstva

➖ Veľmi malý displej

5. Theta SC

Theta SC je tá lacnejšia ale dobrá sférická kamera. Svojimi funkciami a špecifikáciami nezapôsobí rovnako ako kamery vyššie. Ponúka ale jednoduché použitie, no v prípade potreby ponúka manuálnu kontrolu expozície. V porovnaní s ostatnými sú videá iba vo FullHD, ale ak nechcete veľa investovať, je to postačujúce.

✔️ Tenký, kompaktný dizajn.
✔️ Snímanie statických záberov a 360 stupňov.
✔️ Manuálne ovládanie expozície.

➖ Kvalitné videá, je slabšia iba FullHD
➖ Pomalý prenos videa do telefónu