Ricoh Theta Z1 je 360-kamera spoločnosti Ricoh, ktorá je novšia od staršej Theta V a predstavuje významný krok v kvalite obrazu aj v technických ambíciách.

Väčšie šošovky

Vychádza z návrhu ďalších 360 kamier s „prekrývajúcimi sa“ objektívmi s viac ako 180 stupňami, ktoré vytvárajú plynulý prešívaný obraz 360. Iné fotoaparáty používajú malé 1/2,3-palcové senzory, aké sa nachádzajú v smartfónoch a zameriavacích fotoaparátoch. Theta Z1 robí obrovský krok vpred pomocou dvojice oveľa väčších 1-palcových senzorov.

Rozlíšenie zachytených snímok môže byť podobné, ale oveľa väčšie senzory Theta Z1 by mali poskytovať oveľa lepší výkon pri slabom osvetlení, dynamický rozsah a všestrannú kvalitu obrazu v type fotoaparátu, ktorý bol doteraz vhodný pre príležitostné / nadšenec používa, ale nie v súlade s profesionálnymi štandardmi snímania. Sú tak ideálne na virtuálne prehliadky.

Kvalitné fotografie

Ricoh Theta Z1 ponúka maximálnu citlivosť ISO 6 300, tri hodnoty clony f / 2,1, f / 3,5 af / 5,6 a maximálnu rýchlosť uzávierky 1/25 000 s. Navyše nesníma iba obrázky JPEG vo fotoaparáte, ale tiež dokáže zachytiť nespracované súbory vo formáte DNG, ktoré je potom možné spojiť na počítači pomocou doplnku Lightroom.

Z1 zachytáva statické obrázky s rozlíšením 6 720 x 3 360 pixlov a 360 4K videozáznamov sa zachytáva rýchlosťou 30 snímok za sekundu s rozlíšením 3 840 x 1 920 pixlov. Má tiež rotačný 3-osový systém stabilizácie obrazu, ale je pravdepodobné, že túto 360-stupňovú kameru použijete najviac na stojane. Podľa výrobcu má byť Theta Z1 za atraktívnejšiu pre divákov s vyššou úrovňou trhu ako pre fotoaparáty zamerané na spotrebiteľa, ako je napríklad Insta360 ONE X, ale bez veľkého množstva a nákladov skutočných profesionálnych 360 zariadení.

Theta Z1 - 360 kamera
Theta Z1 – 360 kamera

Napriek oveľa väčším senzorom a zodpovedajúcim väčším senzorom sa Theta Z1 nezdá byť podstatne väčšia ako Theta V (ktorá sa bude naďalej predávať spolu s novým modelom). Telo je trochu hrubšie a šošovky sú trochu väčšie, ale stále je to kamera, ktorú by ste mohli ľahko zmestiť do vrecka na košeli.

Kvalitné telo a displej

Telo pozostáva z horčíkovej zliatiny a má matný povrch, ktorý vyvoláva skutočný kvalitný pocit. OLED stavový displej je ostrý a jasný s množstvom kontrastu a zobrazuje stav batérie a Wi-Fi a počet zostávajúcich obrázkov. Theta Z1 má interné úložisko 19 GB bez slotu pre pamäťové karty, čo znie, akoby to mohlo byť obmedzením, ale v základni je konektor USB -C, takže môžete pripojiť externé úložné zariadenie. Theta Z1 má vysoko kontrastný OLED displej s ľahko čitateľnými informáciami o stave. Theta Z1 má vysoko kontrastný OLED displej so ľahko čitateľnými informáciami o stave.

Interná úložná kapacita je 19 GB. Nie je slot pre pamäťovú kartu, ale v základni je port USB-C, takže teoreticky môžete pripojiť externé úložné zariadenie. Interná úložná kapacita je 19 GB. Nie je slot pre pamäťovú kartu, ale v základni je port USB-C, takže teoreticky môžete pripojiť externé úložné zariadenie.

Ricoh Theta Z1
Ricoh Theta Z1 – 360-stupňová kamera

Prenosný počítač Theta Z1 môžete používať ako samostatné zariadenie a jeho prevádzka je veľmi jednoduchá, s výrazným tlačidlom spúšte v strede tela. Je však pravdepodobnejšie, že ho namontujete na stojan a pomocou špeciálnej aplikácie na vašom inteligentnom zariadení upravíte nastavenia fotoaparátu a spustíte snímanie.

Theta Z1

Theta Z1 meria iba 132,5 x 48,0 x 29,7 mm, váži 182 g. Spoločnosť Ricoh dosiahla s Theta Z1 niečo pozoruhodné. Využíva oveľa väčšie 1-palcové senzory ako bežné 360 kamery, čím ponúka potenciál pre oveľa lepšiu kvalitu obrazu – ale dosahuje sa to bez toho, aby sa výrazne zvýšila kamera. Aplikácia pre kameru je dostupná pre Android a iOS. Theta Z1 je dostupná v obchode Alza.